ŠKOLSKÝ  poriadok

Materskej školy

Vinohradská č. 1595/3, 951 31 Močenok

 

        Organizácia

        Materská škola

     dentifikačné číslo organizácie (IČO)

    37960865

     Obec a PSČ                            

951 31 Močenok

     Ulica a číslo

Vinohradská č. 1595/3

     Štát

Slovenská republika

    Právna forma 

rozpočtová organizácia

    Štatutárny orgán

Mgr. Soňa Hippová

     Zástupca riaditeľa

Mgr. Erika Hippová

    Vedúca ŠJ

Ing. Martina Berkešová

    Tel. kontakt na  ŠJ

0948 545 633

    Tel. kontakt na MŠ

0908428047, 0948 944433

    email

msmocenok1@gmail.com

      Zriaďovateľ

Obec Močenok

 

 

Riaditeľka materskej školy (ďalej len „škola“) “) vydáva tento školský poriadok. Týmto sa ruší školský poriadok zo dňa  01. septembra 2021.

Platnosť a účinnosť školského poriadku od  01/09/2022.

 

Močenok, 01/09/2022                                                                                          Mgr. Soňa Hippová

                                                                                                                                   riaditeľka školy

 

 

Prerokovaný v pedagogickej rade dňa:                24.08.2022

 

Zákonní zástupcovia oboznámení na zasadnutí Rodičovského združenia

pri MŠ Močenok dňa:                                          28.09.2022            

    Školský poriadok je vypracovaný v zmysle  zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení zmien a predpisov, vyhlášky MŠ SR č. 438/2020 Z. z. o materskej škole, ktorou sa mení vyhláška MŠ SR č. 306/2008 Z. z. z 23. júla 2008 v znení zmien a predpisov a vyhlášky MŠ SR č. 540/2004 Z. z., pracovného, organizačného a prevádzkového poriadku pre pedagogických a prevádzkových zamestnancov materskej školy, vypracovaný riaditeľkou s prihliadnutím na špecifické podmienky Materskej školy v  Močenku, ul. Vinohradská 1595/3, v pôsobnosti Obce Močenok.

Školský poriadok upravuje podrobnosti o výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami materskej školy. Určuje prevádzkový a vnútorný režim, charakterizuje podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi a podmienky zaobchádzania s majetkom  materskej školy. Účelom Školského poriadku je tiež určenie podrobností organizácie materskej školy záväzné pre všetky osoby, ktoré v materskej škole pracujú a každodenne do nej chodia.

Školský poriadok je záväzný pre všetkých zamestnancov Materskej školy, Vinohradská 1595/3, Močenok, zákonných zástupcov detí, ich splnomocnené osoby a deti navštevujúce materskú školu.

 

 Úvodné ustanovenie

 

Materská škola, ul. Vinohradská 1595/3, Močenok je samostatnou    rozpočtovou organizáciou na úseku školstva v zmysle zriaďovacej listiny, ktorú vydal zriaďovateľ školy v súlade so zákonom SNR č. 542/1990 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov zo dňa 01. 01. 2004 podľa § 4 ods. 3 písm. k) zákona NR SR č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a v súlade so zákonom NR SR č. 303/1995 Z. z.  o rozpočtových pravidlách v znení neskorších predpisov.

 

 

 I. časť

Poslanie materskej školy

 

  1. Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.

 

  1. Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie detí ako prvý stupeň vzdelania. Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania.

 

  1. Materská škola zabezpečuje výchovu a vzdelanie prostredníctvom školského vzdelávacieho programu „Hrou za poznaním“, ktorý vychádza zo Štátneho vzdelávacieho programu.

 

  1. Výchovno-vzdelávacia činnosť sa realizuje v slovenskom jazyku.

 

 

II. časť

Podmienky a spôsob organizácie výchovy a vzdelávania

 

  1. Vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy. Výšku príspevku zákonného zástupcu určí obec všeobecne záväzným nariadením (Príloha č. 2). Tento príspevok sa určuje
    jednotnou sumou pre všetky deti prijaté do materskej školy.

Príspevok v materskej škole sa neuhrádza za dieťa,

  1. pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
  2. ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
  3. ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

Príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa,

  1. ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,
  2. ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

 

  1. Najvyšší počet detí v triede materskej školy je
  1. 18 v triede pre deti vo veku dva roky až tri roky,
  2. 20 v triede pre deti vo veku tri roky až štyri roky,
  3. 21 v triede pre deti vo veku štyri roky až päť rokov,
  4. 22 v triede pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,
  5. 21 v triede pre deti vo veku dva roky až šesť rokov.

 

Ak sú splnené požiadavky podľa osobitného predpisu, najvyšší počet detí v triede sa môže zvýšiť o tri deti z dôvodu

  1. zmeny trvalého pobytu dieťaťa,
  2. zaradenia dieťaťa len na adaptačný pobyt alebo len na diagnostický pobyt v materskej škole,
  3. pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole alebo
  4. zvýšeného záujmu zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole.

 

  1. O zaradení dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami rozhodne riaditeľ na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast a školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a informovaného súhlasu zákonného zástupcu.
  2. Ak riaditeľ materskej školy alebo príslušné školské zariadenie výchovného poradenstva a prevencie zistí, že vzdelávanie začleneného dieťaťa nie je na prospech začlenenému dieťaťu alebo deťom, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania, navrhne po písomnom súhlase zriaďovateľa materskej školy a písomnom súhlase príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie zákonnému zástupcovi iný spôsob vzdelávania dieťaťa. Ak zákonný zástupca nesúhlasí so zmenou spôsobu vzdelávania svojho dieťaťa, o jeho ďalšom vzdelávaní rozhodne súd.

 

  1. V materskej škole môže pôsobiť aj asistent dieťaťa a odborní zamestnanci.

 

  1. Predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa môže uskutočňovať so súhlasom riaditeľa aj s priamou účasťou zákonných zástupcov alebo nimi splnomocnenej osoby na výchove a vzdelávaní.

 

  1. Materská škola môže organizovať pobyty detí v škole v prírode, výlety, exkurzie, saunovanie, športový výcvik a ďalšie aktivity len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa a po dohode so zriaďovateľom.

 

  1. Výlet alebo exkurzia sa organizuje najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh výletu alebo exkurzie vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlet a exkurziu s deťmi predškolského veku možno použiť aj verejnú dopravu.

 

  1. Materská škola z hľadiska organizácie výchovy a vzdelávania poskytuje
    celodennú výchovu a vzdelávanie, na žiadosť zákonného zástupcu aj poldenné vzdelávanie.

 

  1. V materskej škole čas prevádzky určuje riaditeľ po prerokovaní a schválení zriaďovateľom (Príloha č. 6).

 

  1. Materská škola poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom v čase od 6:30 hod. do 16:30 hod. na základe návrhu riaditeľky a schválení zriaďovateľom s ohľadom na personálne zabezpečenie pobytu vonku v zmysle platnej legislatívy (Vyhláška o materskej škole č. 541/2001 Z. z., § 4 ods. 2).  Zákonný zástupca je povinný vyzdvihnúť si dieťa z MŠ do ukončenia prevádzky, t. j. do 16:30 hod. V prípade prekážky v práci, či inej prekážky, si musí zabezpečiť inú osobu k prevzatiu dieťaťa. Nevyzdvihnutie si dieťaťa do daného termínu sa považuje za porušenie školského poriadku, za čo môže riaditeľka ukončiť dochádzku dieťaťa do MŠ.

 

III. časť

Povinné predprimárne vzdelávanie

 

  1. Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.

 

  1. Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok.

 

  1. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

 

  1. Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

 

  1. Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta, je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
  2. Dieťaťu so zdravotným znevýhodnením, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy a jeho zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa, sa na základe písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a písomného súhlasu zariadenia výchovného poradenstva a prevencie neposkytuje vzdelávanie do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu od povinnosti dochádzať do materskej školy.

 

  1. O povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa môže zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia písomne požiadať riaditeľa materskej školy.

 

  1. O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ materskej školy v rámci rozhodovania o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy. Individuálne vzdelávanie v materskej škole sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a
  1. jeho zdravotný stav mu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole alebo
  2. jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia o to požiada.

 

  1. Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada o povolenie individuálneho vzdelávania, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast;

 

  1. Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, zabezpečuje materská škola, ktorej riaditeľ rozhodol o povolení individuálneho vzdelávania, v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne. Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním znáša zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia. Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.

 

  1. Žiadosť zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia o povolenie individuálneho vzdelávania obsahuje
  1. meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,
  2. obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
  3. dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,
  4. meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie a doklady o splnení kvalifikačných predpokladov,
  5. ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa.

 

  1. Materská škola v spolupráci so zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný v čase a rozsahu určenom materskou školou zabezpečiť účasť dieťaťa na povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole v priebehu mesiaca marec; Materská škola v tomto čase posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní obsah individuálneho vzdelávania.

 

  1. Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, na konci polroka príslušného školského roka predloží riaditeľovi materskej školy písomnú správu o individuálnom vzdelávaní dieťaťa.

 

  1. Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa riaditeľ materskej školy zruší
  1. na žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa alebo zástupcu zariadenia,
  2. na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa,
  3. na základe návrhu hlavného školského inšpektora alebo
  4. ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania.

 

  1. Riaditeľ materskej školy rozhodne o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy materskej školy. Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok.

 

  1. Po ukončení individuálneho vzdelávania dieťa nemožno opätovne individuálne vzdelávať.
 
 

                                                                           IV.časť       

                                         Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania

 

  1. Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, najmä ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.

Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z., považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“). Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa), konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.  Vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa ak oprávnená osoba (t. j. zákonný zástupca dieťaťa) dbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nezaopatreného dieťaťa, najskôr však po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od určenia osobitného príjemcu.

 

  1. Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v materskej škole plniace povinné predprimárne vzdelávanie

Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný podľa § 144 ods. 9 školského zákona oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä:

- choroba,

- lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,

- rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa,

- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,

- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,

- mimoriadne udalosti v rodine (pohreb, jubilejná oslava) alebo

- účasť dieťaťa na súťažiach.

Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia, vyžadujúceho lekárske vyšetrenie, trvá dlhšie ako sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (bez zarátania víkendov), predloží jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.

Vyššie uvedené znamená, že:

- ak dieťa nepríde do materskej školy sedem dní, jeho neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca;

- ak dieťa chýba viac ako sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia, vyžadujúceho lekárske vyšetrenie, riaditeľ materskej školy požaduje od zákonného zástupcu potvrdenie od lekára.

 

 

V. časť

Prijímanie detí do materskej školy

 

  • Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku.

 

  • Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Ostatné podmienky prijímania určí riaditeľ materskej školy a zverejní ich na verejne prístupnom mieste alebo na webovom sídle materskej školy.

 

  • Riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom určí miesto a termín podávania žiadostí o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie pre nasledujúci školský rok.

 

  • Dieťa sa na predprimárne vzdelávanie prijíma na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, ktorú podáva riaditeľovi materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája.

 

  • Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa prikladá aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

 

  • Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie obsahuje údaje o forme organizácie výchovy a vzdelávania a vyučovací jazyk, v ktorom má byť predprimárne vzdelávanie poskytované.

 

  • Zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia môže materskej škole doručiť žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie aj prostredníctvom
  1. elektronického podania doručeného do elektronickej schránky materskej školy alebo
  2. elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.

 

  • Riaditeľ materskej školy rozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie podľa osobitného predpisu. O prijatí dieťaťa rozhodne riaditeľ školy do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať.

 

  • O počte prijatých a neprijatých detí riaditeľka MŠ písomne informuje zriaďovateľa.

 

  • Riaditeľ materskej školy môže dieťa prijať na adaptačný pobyt alebo v rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže určiť adaptačný pobyt, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Ak ide o prijatie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, môže riaditeľ prijať dieťa na diagnostický pobyt (podľa § 5 ods. 14 písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z.), alebo v rozhodnutí o prijatí určiť diagnostický pobyt (podľa § 59 ods. 8 školského zákona), ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace.

 

  • O prijatí dieťaťa so zdravotným postihnutím rozhoduje riaditeľ materskej školy po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a vyjadrení všeobecného lekára pre deti a dorast; ak ide o dieťa so zmyslovým a telesným postihnutím, vyjadrením príslušného odborného lekára.

 

  • Riaditeľ spolu s rozhodnutím poskytne zákonným zástupcom v písomnej podobe informáciu o tom, že sú povinní informovať materskú školu o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa [§ 144 ods. 7 písm. d) školského zákona],
    - informuje zákonných zástupcov o tom, že ak nebudú materskú školu informovať o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu pristúpia k vydaniu rozhodnutia:
  • o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy z podnetu riaditeľa materskej školy, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie alebo

 

  • o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové ale napr. aj materiálno-technické), poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia.

 

  • Riaditeľ zabezpečí komunikáciu so zákonnými zástupcami zaznamenanú písomne a riadne ju eviduje v osobnom spise dieťaťa.

 

  • Ak riaditeľ materskej školy prijme dieťa, u ktorého sa ŠVVP prejavia až po jeho prijatí do materskej školy a dieťa ďalej navštevuje materskú školu, do ktorej bolo prijaté, podľa § 108 ods. 1 školského zákona jeho vzdelávanie ako vzdelávanie dieťaťa so ŠVVP sa mu zabezpečuje po predložení písomnej žiadosti o zmenu formy vzdelávania a návrhu na vzdelávanie dieťaťa so ŠVVP riaditeľovi školy; písomnú žiadosť a návrh na vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami predkladá jeho zákonný zástupca

 

 

  • Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas.

 

  • Dieťa, ktoré navštevuje materskú školu pred dovŕšením veku, od ktorého je predprimárne vzdelávanie povinné, pokračuje v povinnom predprimárnom vzdelávaní v príslušnej materskej škole.

 

  • Ak sa zákonný zástupca dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, alebo zástupca zariadenia rozhodne, že dieťa prihlási na povinné predprimárne vzdelávanie do inej materskej školy, ako je tá, ktorú navštevovalo pred začiatkom povinného predprimárneho vzdelávania, o prijatie dieťaťa požiada na základe žiadosti, ktorú podáva riaditeľovi materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája.

 

  • Dieťa možno podľa kapacitných možností materskej školy prijať na predprimárne vzdelávanie aj v priebehu školského roka.

 

  • Dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku možno prijať na predprimárne vzdelávanie, ak sú v materskej škole vytvorené vhodné kapacitné, personálne, materiálne a iné podmienky.

 

  • Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt (ďalej len „spádová materská škola“), ak zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia pre dieťa nevyberie inú materskú školu. Dieťa môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie aj v inej ako spádovej materskej škole, ak ho riaditeľ tejto materskej školy prijme na predprimárne vzdelávanie.

 

  • Riaditeľ spádovej materskej školy je povinný prednostne prijať na povinné predprimárne vzdelávanie deti s trvalým pobytom v obci a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

 

  • Dieťa môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie mimo obce, v ktorej má trvalý pobyt, na základe rozhodnutia riaditeľa materskej školy, do ktorej sa hlási. Riaditeľ materskej školy, do ktorej bolo dieťa prijaté, oznámi túto skutočnosť riaditeľovi spádovej materskej školy.

 

  • Orgán miestnej štátnej správy v školstve určí materskú školu, v ktorej bude plniť povinné predprimárne vzdelávanie dieťa, ktoré
  1. nie je možné prijať do materskej školy podľa odsekov 12 až 13 alebo
  2. nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike.

 

  • Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin; tým nie je dotknuté právo tohto dieťaťa zúčastňovať sa na predprimárnom vzdelávaní aj v čase školských prázdnin.

 

  • Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021 považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ (zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa). Riaditeľ materskej školy má povinnosť oznámiť obci, v ktorej má dieťa trvalý pobyt, a ÚPSVaR konkrétne prípady, kedy zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania.

 

  • Deti zo sociálne znevýhodneného prostredia sa zaraďujú do triedy materskej školy spolu s ostatnými deťmi.

 

VI. časť

Organizácia materskej školy

 

  1. Prevádzku možno obmedziť alebo prerušiť. Cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na štyri týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovoleniek zamestnancov. Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľ dva mesiace vopred.

 

  1. Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí, alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku (chrípkové obdobie, problémy z dodávkou energií, vody).

 

  1. Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj z dôvodu nízkeho záujmu rodičov o dochádzku detí napr. v dňoch medzi sviatkami a dňami pracovného pokoja, počas jesenných, vianočných a jarných školských prázdnin (na základe prieskumu) a to pri počte menej ako 20 detí, z dôvodu efektívnosti zabezpečenia prevádzky.

 

  1. Počas prevádzky materskej školy môže riaditeľ pristúpiť k úsporným opatreniam – pri zníženom počte detí v triedach realizovať výchovno-vzdelávací proces spojením tried.

 

  1. Materská škola môže vykonávať podnikateľskú činnosť. Táto činnosť nesmie byť v rozpore s plnením jej poslania.

 

  1. V materskej škole sa zakazuje činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia.

 

  1. V materskej škole sa nepovoľuje reklama, ktorá je v rozpore s princípmi a obsahom výchovy a vzdelávania alebo ďalšími negatívnymi činnosťami spojenými s výchovou a vzdelávaním, reklama a predaj výrobkov ohrozujúcich zdravie, psychický alebo morálny vývin detí.

 

  1. V materskej škole sa zakazuje poskytovanie alebo sprístupňovanie informácií alebo zneužívanie informačných prostriedkov, ktoré by mohlo viesť k narušeniu mravnosti.

 

 

  1. V materskej škole sa môže poskytovať pedagogická prax žiakom stredných odborných škôl pedagogických a študentom vysokých škôl pripravujúcich budúcich učiteľov materských škôl.

 

  1. V materskej škole sa môže v súlade so školským vzdelávacím programom organizovať krúžková činnosť. Krúžkovú činnosť zabezpečujú kmeňoví učitelia, vo výučbe cudzieho jazyka a aktivít, na ktoré nemajú kmeňoví učitelia odbornú spôsobilosť, činnosť zabezpečujú cudzí lektori. Krúžková činnosť sa organizuje v popoludňajších hodinách na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.

 

  1. V materskej škole sa umožňuje účasť detí na súťažiach na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.  

 

  1. Riaditeľ materskej školy určuje zaradenie dieťaťa do triedy.

 

  1. Zadelenie detí do tried k septembru je zverejnené na informačnej tabuli vo vstupnej chodbe MŠ v posledný augustový týždeň a na webovom sídle. Deti sa do tried zaraďujú podľa vnútorného systému MŠ. Ak má zákonný zástupca dieťaťa špeciálnu požiadavku k zaradeniu dieťaťa do triedy na ďalší školský rok, je povinný ju prejednať s riaditeľom školy najneskôr v mesiaci jún, prípadne júl. Preradenie dieťaťa počas školského roka nie je možné z dôvodu vyváženosti počtov detí v jednotlivých triedach a na základe priestorových možností.

 

  1. Dochádzka dieťaťa by mala byť pravidelná a rodič privádza dieťa do materskej školy najneskôr do 8:15 hod. a preberá  z MŠ po 14:45 hod.

 

  1. Organizácia tried
  • Materská škola poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom v šiestich triedach. Deti trojročné až štvorročné sú zaradené v 1. a 2. triede na prízemí. Deti štvorročné až päťročné sú v 3. a 4. triede na prízemí a deti päť až šesťročné sú v 5. a 6. triede na poschodí.
  • V každej triede sa striedajú na zmeny dve učiteľky, v 4. triede pôsobí asistent učiteľa pre dve deti so špeciálnymi potrebami a jedna učiteľka na polovičný úväzok. V triedach detí plniacich povinné predprimárne vzdelávanie pôsobia dvaja pomocní vychovávatelia zabezpečení z projektu.
  • Každá trieda má osobitne vyčlenené samostatné vnútorné priestory (šatňa, herňa, spálňa a zariadenia na osobnú hygienu).
  • Popoludňajší odpočinok je zabezpečený pre každú triedu samostatne v spálni. Dieťa má vlastné pyžamo a vyhradené ležadlo. Posteľná bielizeň je denne vetraná a vymieňa sa v intervale 1x za 5 dní. Počas popoludňajšieho odpočinku je zabezpečené také rozmiestnenie detí na ležadlách, aby boli od seba vzdialené podľa možností čo najviac.
  • Pitný režim detí je zabezpečený počas celého pobytu detí v zariadení, k dispozícii má každé dieťa označený pohár tak, aby nedošlo k jeho zámene.
  • Všetky organizačné formy denného poriadku sú vypracované v schválenom prevádzkovom poriadku pre zariadenie. Denný poriadok je dostatočne pružný, reaguje na potreby a záujmy detí.
  • V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu zabezpečíme fungovanie jednotlivých tried ako samostatných jednotiek, navzájom izolovaných, aby sa tak zabránilo šíreniu nákazy.
  • O jednu skupinu sa postará vždy iba určený personál min. 2 zamestnanci, ktorí sa nebudú striedať v rámci viacerých skupín, ani sa stretávať s ostatnými zamestnancami zabezpečujúcimi starostlivosť o deti v iných skupinách.
  • Zariadenie môže v záujme zachovania bezpečnej vzdialenosti detí dočasne obmedziť dochádzku deťom, ktorých rodičia sú na rodičovskej dovolenke, poskytujú súčasne starostlivosť dieťaťu s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo sú dlhodobo nezamestnaní.

 

  1. Organizácia preberania a odovzdávania detí
  • Zákonný zástupca, alebo iní rodinný príslušník, s dieťaťom môže prichádzať do MŠ v čase od 6:30 do 8:15 hod. cez hlavný vchod.
  • Po 8:15 hod. prebieha dezinfekcia priestorov.
  • Zákonní zástupcovia, v čase mimoriadnej epidemiologickej situácie, do vnútorných priestorov zariadenia vstupujú po dezinfekcii rúk pri vstupe do budovy dezinfekčným prostriedkom.
  • V prípade, že dieťa alebo zákonný zástupca prejavuje príznaky ochorenia, alebo mu bola nameraná zvýšená telesná teplota alebo horúčka (37,0 oC a vyššia), dieťa nie je do zariadenia prijaté.
  • Počas príchodu do zariadenia je dodržiavaná bezpečná vzdialenosť medzi personálom zariadenia a zákonnými zástupcami.
  • Zákonný zástupca a dieťa do zariadenia vstupuje s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka), ak to vyžaduje aktuálna situácia.
  • V čase zhoršenej pandemickej situácie sa vo vnútorných priestoroch (v šatni) zdržiavajú najviac štyri osoby (rodič a dve deti alebo dvaja rodičia a dve deti). Ostatní rodičia čakajú s odstupom pred vstupom do šatne.
  • Po vstupe do šatne si dieťa odloží vrchný odev, prezuje sa, vykoná dôkladnú hygienu rúk pod tečúcou teplotou vodou s použitím tekutého mydla po dobu najmenej 20 sekúnd a osušenie do jednorazových papierových utierok alebo do svojho uteráka.
  • Osoba, zodpovedná za preberanie detí do kolektívu, preberá každé ráno dieťa od zákonného zástupcu v šatni príslušnej triedy, v ktorej je umiestnené dieťa:
  • po zrealizovaní ranného filtra (preberajúca osoba overí u zákonného zástupcu, či sa u dieťaťa alebo u niektorého z členov domácnosti neobjavili príznaky akútneho prenosného ochorenia)
  • predložení Písomného vyhlásenia o bezpríznakovovsti pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do materskej školy v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich pracovných dní).
  • Pedagogický zamestnanec vykoná ranný filter – skontrolujte prítomnosť príznakov akútneho prenosného ochorenia, ako kašeľ, sťažené dýchanie, nádcha, výtok z nosa, výtok z očí, vyrážka a pod.
  • Zákonný zástupca uloží náhradné oblečenie pre svoje dieťa, pyžamo do vyčlenenej a označenej skrinky.
  • Prijímanie detí je uskutočňované postupne, s dodržiavaním odstupu aj vo vnútorných priestoroch. Po ukončení prijímania jedného dieťaťa, začína prijímanie ďalšieho.
  • V prípade, ak sa prejavia príznaky ochorenia počas pobytu v zariadení, zamestnanci zariadenia okamžite izolujú dieťa od ostatných detí v miestnosti určenej na dočasnú izoláciu detí, kontaktujú zákonného zástupcu a odovzdajú mu dieťa, ktoré má nasadené rúško.
  • Po zistení príznakov je rodič povinný sledovať dieťa. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí (sekrécia, kašeľ) je rodič povinný telefonicky kontaktovať príslušného lekára praktickej starostlivosti o deti a dorast, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
  • Poverený zamestnanec je povinný pravidelne sledovať zdravotný stav detí a zamestnancov zdržujúcich sa v zariadení so zameraním na príznaky respiračného ochorenia.
  • O vykonaní ranného filtra personál denne vedie evidenciu.
  • V prípade, že má dieťa alergiu a s ňou spojené zdravotné ťažkosti, je potrebné zo strany zákonného zástupcu predložiť lekárske potvrdenie o tomto ochorení.
  • Postup pri odovzdávaní detí z kolektívu je zabezpečovaný podobne ako preberanie.
  • Vyzdvihnutie dieťaťa z MŠ je možné v čase od 14:45 hod.
  • Po vyzdvihnutí dieťaťa z MŠ zákonný zástupca spolu s dieťaťom musia opustiť v čo najkratšom čase budovu ako aj areál MŠ (max. 10 min.)
  • Zhromažďovanie osôb na školskom dvore je prísne zakázané.
  • Dieťa od zákonných zástupcov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia, až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, prípadne inej splnomocnenej osobe alebo učiteľke, ktorá ju v práci strieda.
  • Dieťa z materskej školy preberajú zákonní zástupcovia alebo nimi poverený zástupca, prípadne maloleté dieťa, nie mladšie ako desať rokov, ktorých zákonný zástupca uvedie v informovanom súhlase. Zákonný zástupca, alebo nim poverená osoba, podpisom do evidencie  preberania detí potvrdí prevzatie dieťaťa od službukonajúcej učiteľky.
  • Ak je zákonný zástupca alebo ním poverená osoba pod vplyvom omamných látok, učiteľka dieťa odovzdá ďalšej poverenej osobe na základe telefonického vyzvania o prevzatie dieťaťa z MŠ.
  • V evidencii preberania, ktorá je v každej triede, je menný zoznam detí, ich prítomnosť v daný deň, ktorú zaznačí službukonajúca učiteľka rannej zmeny, evidencia osôb splnomocnených zákonnými zástupcami preberať dieťa z MŠ a telefonický kontakt na zákonného zástupcu dieťaťa. Učiteľka je povinná odovzdať dieťa len splnomocneným osobám a zákonným zástupcom. Ak príde pre dieťa osoba, ktorá nie je splnomocnená, učiteľka požiada dotyčnú osobu, aby sa preukázala telefonickým alebo iným súhlasom od zákonného zástupcu (zavolá zákonnému zástupcovi a ten prostredníctvom tel. kontaktu osobne potvrdí, že dotyčná osoba môže prevziať dieťa z MŠ, prípadne predloží písomné potvrdenie). Preberanie dieťaťa potvrdí zákonný zástupca,  alebo splnomocnená osoba, podpisom do evidencie preberania detí, umiestnenej pri vchode do triedy.
  • V prípade, ak jeden zo zákonných zástupcov uvedie, že druhý zákonný zástupca nemá právo na prevzatie dieťaťa z materskej školy, je potrebné predložiť triednej učiteľke rozhodnutie súdu v danej záležitosti. Triedna učiteľka o tejto skutočnosti informuje učiteľky, ktoré ju v triede striedajú, prípadne zastupujú.
  1.  Organizácia v šatni

Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia detí danej triedy, ktorí pri prezliekaní a odkladaní vecí do skriniek vedú deti, v spolupráci s učiteľkami, k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Voľný pohyb cudzích osôb v ostatných priestoroch MŠ je bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný.   

  1. Organizácia na schodoch

Vnútorné schodisko na poschodie využívajú deti v priebehu dňa spôsobom, kedy pri hromadnom presune po schodisku zoradí učiteľka deti do jedného zástupu. Deti sa pri chôdzi pridržiavajú zábradlia. Pri schádzaní zostupuje učiteľka posledná, rovnako i pri chôdzi nahor.

  

  1. Organizácia v umyvárni

Všetky triedy majú samostatnú umyváreň aj sociálne zariadenie. Učiteľka zodpovedá za organizáciu a dodržiavanie hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov  v umyvárni /uzatvorenie vody, spláchnutia WC.../. Učí deti základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za pravidelné dopĺňanie papierových uterákov, vymieňanie uterákov pre deti, suchú podlahu a čistotu umyvárne zodpovedá určená prevádzková zamestnankyňa.

 

 

  1. Organizácia v jedálni

Konzumácia stravy prebieha nasledovne:

V jedálni  - obed - na dve zmeny po tri triedy súčasne, desiata olovrant na dve zmeny po dve triedy, viď tabuľka:

Triedy

Desiata

Obed

Olovrant

  1. a 2. trieda

V triede 8:30 hod.

11:30 – 11:55 hod.

V triede14:10 hod.

  1. trieda

8:30 – 8:55 hod.

11:30 – 11:55 hod.

14:10 – 14:25 hod.

  1. trieda

8:30 – 8:55 hod.

12:00 – 12:30 hod.

14:10 – 14:25 hod.

  1. a 6. trieda

9:00 – 9:25 hod.

12:00 – 12:30 hod.

14:30 – 14:45 hod.

 

  • Rozmiestnenie skupín v jedálni je také, aby nedochádzalo ku kontaktom. Zamestnankyňa školskej jedálne neprichádza do kontaktu s deťmi, stravu ako aj použitý stolový riad roznáša učiteľka.

 

  • Ak by dieťa vyžadovalo osobitné stravovanie podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti alebo lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, preukáže zákonný zástupca dieťaťa túto skutočnosť potvrdením od lekára alebo čestným vyhlásením. Takémuto dieťaťu zákonný zástupca zabezpečí individuálne donášanie stravy do zariadenia. Zariadenie zabezpečí prechodné uskladnenie stravy a jej vydanie dieťaťu prostredníctvom personálu školskej jedálne.

 

  • Prípravu stravy uskutočňuje zdravotne a odborne spôsobilá osoba na vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov, alebo osoba, ktorá môže svoju spôsobilosť v čase krízovej situácie preukázať čestným vyhlásením na posudzovanie zdravotnej spôsobilosti.

 

  • Za predpísané množstvo a kvalitu stravy zodpovedá vedúca školskej jedálne. Zabezpečuje, prostredníctvom poverenej kuchárky, zisťovanie počtu stravníkov príslušného dňa v spolupráci s triednou učiteľkou.

 

  • Za organizáciu a výchovno-vzdelávací proces v jedálni zodpovedá pedagogický personál a riaditeľka MŠ, ktoré uplatňujú maximálny individuálny prístup pri konzumácii jedla, s cieľom zabezpečiť priaznivú socio-emocionálnu klímu (nehlučnosť prostredia). Deti v najstaršej vekovej skupine  jedia s príborom.

 

  • Za zistenie stavu alergií na potraviny u detí zodpovedajú triedne učiteľky, za dodržiavanie obmedzení v strave na základe zistenia sú zodpovedné učiteľky, ktoré majú v danej triede službu.

 

  1. Prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole

 

Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy.

 

Denný poriadok:

Organizačné  usporiadanie  denných  činností

 

1. a 2. trieda

 

6:30 – 7:00                  Príchod detí – v zbernej miestnosti

7:00 – 8:30                    prevzatie detí zo zbernej miestnosti učiteľkou, príchod ostatných detí

                                      Hry a činnosti podľa výberu detí

                                      Zdravotné cvičenie

Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

8:30 – 9:00                   Desiata – v triede

Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.          

 

9:00 – 9:45                  Vzdelávacia aktivita

9:45 – 11:15                 Príprava na pobyt vonku. Pobyt vonku.

Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

11:15 – 11:40               Obed – v jedálni        

                                       Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.                                    

                                       

11:40 – 14:00                 Príprava na odpočinok

                                      Čítanie rozprávky

                                       Odpočinok

                                       Obliekanie, činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

14:10 – 14:30                 Olovrant – v triede

14:30 – 16:00                Hry a činnosti podľa výberu detí, odchod domov

16:00 – 16:30                 Hry v zbernej miestnosti, odchod domov  

   

                                          

 

Organizačné  usporiadanie  denných  činností

 

3 a 4. trieda

6:30 – 7:00                  Príchod detí – v zbernej miestnosti

7:00 – 8:30                    prevzatie detí zo zbernej miestnosti učiteľkou, príchod ostatných detí

                                      Hry a činnosti podľa výberu detí

                                       Zdravotné cvičenie.

            Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

8:30 – 9:00                    Desiata – v jedálni

            Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

9:00 – 10:00                 Vzdelávacia aktivita

 

10:00 – 11:45               Príprava na pobyt vonku. Pobyt vonku.

                                    Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.    

 

11:45 – 12:10               Obed – v jedálni

                         

 12:10 – 14:15              Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena

                                     Príprava na odpočinok. Odpočinok.

                                      Obliekanie, činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena

          

14:15 - 14,25                Olovrant – v jedálni

                                      Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena

 

14:30 – 16:00               Hry a činnosti podľa výberu detí, odchod domov

16:00 – 16:30                 Hry v zbernej miestnosti, odchod domov

 

 

Organizačné  usporiadanie  denných  činností

 

5. a 6. trieda

 

6:30 – 7:00                  Príchod detí – v zbernej miestnosti

7:00 – 9:00                    prevzatie detí zo zbernej miestnosti učiteľkou, príchod ostatných detí

                                      Hry a činnosti podľa výberu detí.

                                      Zdravotné cvičenie.

Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

9:00 – 9:25                   Desiata – v jedálni

Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.          

 

9:25 – 10:30                   Vzdelávacia aktivita

 

10:30 – 12:15               Príprava na pobyt vonku. Pobyt vonku.

Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

12:15 – 12:40               Obed – v jedálni        

                                       Činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.                                    

                                      

12:40 – 14:30                 Príprava na odpočinok

                                      Čítanie rozprávky

                                       Odpočinok

                                       Obliekanie, činnosti zabezpečujúce životosprávu – hygiena.

 

14:30 – 14:45                 Olovrant

14:45 – 16:00                Hry a činnosti podľa výberu detí, odchod domov

16:00 – 16:30                 Hry v zbernej miestnosti, odchod domov

 

 

  1. Organizácia pobytu detí vonku

Učiteľka zabezpečuje pri pobyte detí vonku plnohodnotnú organizovanú činnosť vyplývajúcu z týždenných plánov. Dbá o bezpečnosť a ochranu zdravia detí jej zverených v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy. Pri pobyte na školskom dvore sa učiteľka venuje výhradne deťom. Pobyt detí vonku zabezpečujú v jednej triede dve učiteľky (prípadne učiteľka a asistentka alebo pomocná vychovávateľka/.  Na zaistenie bezpečnosti detí počas školských akcií /plávanie, školské výlety/ zabezpečí riaditeľka školy ďalších pedagogických zamestnancov či iné plnoleté osoby.

  1. Organizácia pobytu vonku počas letných mesiacov

V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu pokrytú vhodným doplnkom (šiltovka, klobúk a pod.), aby sa predišlo úpalu. Oblečenie majú mať vzdušné, z prírodných materiálov. Ak majú v skrinke ochranný opaľovací krém a učiteľka je o tom informovaná, pred odchodom von ho dieťaťu pomôže použiť. Deti majú v plnej miere zabezpečený pitný režim učiteľkou, ktorá má službu s deťmi. V letnom období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11:00 do 15:00 hod. obmedzuje na minimum.

 

  1. Organizácia v spálni

Počas popoludňajšieho oddychu dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie dieťaťa. Počas odpočinku realizuje literárne chvíľky, telovýchovné chvíľky a muzikoterapiu /relaxačné skladby/. V triedach detí 5 - 6 ročných sa, podľa zváženia učiteľky, realizuje sledovanie vhodných rozprávok z DVD nosičov. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.

 

  1. V prípade detských konfliktov

prejedná zákonný zástupca sťažnosť svojho dieťaťa s učiteľkou v triede. Nie je prípustné, aby zákonný zástupca priamo iné dieťa slovne napadol či káral.

 

 

  1. Z hľadiska prevencie infekčných ochorení
  1. Vo všeobecnosti: podľa § 24, ods. 6 a 9 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a usmernenia RÚVZ v Nitre o predchádzaní, vzniku a šírenia prenosných ochorení v MŠ, je povinnosťou učiteľky vykonávať ranný zdravotný filter. Ak učiteľka zistí, že zdravotný stav dieťaťa nie je vhodný na prijatie do MŠ, môže odmietnuť prevzatie dieťaťa. Nie je povolené podávať lieky deťom učiteľkami alebo inými zamestnankyňami MŠ. Triedna učiteľka je povinná zabezpečiť izolovanie dieťaťa od ostatných detí, ak počas dňa prejavilo príznaky akútneho ochorenia /izolačka pri tretej triede/, zabezpečiť k nemu dozor /iná pani učiteľka, prípadne  upratovačka/ a bez meškania informovať rodiča.
  2. Podmienky prispôsobené mimoriadnej epidemiologickej situácii spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 v SR (Viď odseky: Organizácia tried, preberanie a odovzdávanie detí, organizácia v jedálni). Opatrenia smerujú k implementácii aktuálnych odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva.

 

  1. Zodpovednosť za dieťa

počas celého dňa majú službukonajúce učiteľky v daných triedach. V nutných prípadoch (pri telefonovaní zákonnému zástupcovi dieťaťa ohľadne zdravotného, či iného problému, pri plnení nevyhnutných potrieb učiteliek, pri riešení organizačného alebo technického problému riaditeľkou) môže riaditeľku alebo učiteľky na krátky čas zastúpiť prevádzková zamestnankyňa, prípadne asistentka, či pomocná vychovávateľka, ktorá zodpovedá v tom čase za bezpečnosť detí.

 

  1. Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy

Odhlásiť dieťa zo stavy je potrebné deň vopred, najneskôr do 14:00 hod. na telefónnom čísle 0948 - 545 633 u vedúcej školskej jedálne. V prípade, že zo zdravotných dôvodov dieťaťa rodič nestihne odhlásiť stravu deň vopred, je možné tak urobiť do 8:00 hod. ráno. Za vopred neodhlásenú stravu sa finančná náhrada neposkytuje.

Ak dieťa zo zdravotných dôvodov nebude dlhšiu dobu navštevovať MŠ, rodič je povinný túto skutočnosť oznámiť riaditeľke školy. Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, zákonný zástupca je povinný oznámiť riaditeľke písomne dôvod neprítomnosti. Ak je dôvodom zdravotný stav dieťaťa, je potrebné predložiť lekárske potvrdenie. V takomto prípade je dieťa oslobodené od platby školného na daný mesiac.

Neoznámenie dôvodu neprítomnosti dieťaťa do 30 po sebe nasledujúcich dní alebo iné závažné porušovanie školského poriadku, je dôvodom, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu dieťaťa riaditeľkou, rozhodnutia o  ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.

 

  1. Prerušenie dochádzky

Ak má zákonný zástupca z rôznych dôvodov záujem o prerušenie dochádzky dieťaťa do MŠ, prekonzultuje situáciu s riaditeľkou. Riaditeľka vydá rozhodnutie na základe žiadosti a dohodne sa s rodičom na ďalšom postupe a podmienkach.

 

  1. Pri prvom nástupe dieťaťa do MŠ a po každom prerušení dochádzky v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich pracovných dní

zákonný zástupca predkladá „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ dieťaťa. Dieťa s príznakmi musí zostať doma. Pokiaľ zákonný zástupca nevie vylúčiť príznaky, kontaktuje detského lekára.

 

  1.  Organizácia krúžkovej činnosti

V materskej škole sa môže v súlade so školským vzdelávacím programom organizovať aj krúžková činnosť. Krúžkovú činnosť zabezpečujú kmeňoví učitelia, vo výučbe cudzieho jazyka a aktivít, na ktoré nemajú kmeňoví učitelia odbornú spôsobilosť, činnosť zabezpečujú cudzí lektori. Krúžková činnosť sa organizuje v popoludňajších hodinách a na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu. V čase pandémie sa krúžková činnosť nerealizuje.

 

 

VII. časť

Princípy výchovy a vzdelávania

 

  1. Výchova a vzdelávanie sú založené na princípoch
    1. bezplatnosti vzdelania pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie v materskej škole povinné,
    2. rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie,
    3. zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie,
    4. rovnocennosti a neoddeliteľnosti výchovy a vzdelávania vo výchovno-vzdelávacom procese

 

 

VIII. časť

Práva a povinnosti dieťaťa a jeho zákonného zástupcu

 

  1. Dieťa má právo na
    1. rovnoprávny prístup ku vzdelaniu,
    2. bezplatné vzdelanie pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie v materskej škole povinné,
    3. individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav,
    4. výchovu a vzdelanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
    5. organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
    6. úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.

 

  1. Dieťa je povinné
  1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
  2. dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,
  3. konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
  4. ctiť si ľudskú dôstojnosť ostatných detí v triede a zamestnancov školy,
  5. rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

 

  1. Zákonný zástupca má právo
    1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
    2. oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom,
    3. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
    4. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
    5. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
    6. vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
    7. požadovať napĺňanie rodičovských práv a povinností, t. j., že počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (napr. že každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť),
    8. požadovať zachovávanie neutrality, t. j., že pedagogickí zamestnanci materskej školy budú počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa, a že v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a že obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú ani jednému zákonnému zástupcovi,
    9. požadovať rešpektovanie, v prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami, len rozhodnutie súdu alebo predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa, t. j. materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované,
    10. poskytnúť informáciu o tom, že v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach zastupovať.
  2. Zákonný zástupca je povinný
    1. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
    2. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho potreby,
    3. informovať riaditeľa školy o zmene zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
    4. rešpektovať, že priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času, obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými
      dokumentmi disponuje.
      Priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým, avšak len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody,
    5. nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
    6. prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania,
    7. zabezpečiť dochádzku dieťaťa do materskej školy včas,
    8. dôvody o neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doložiť dokladmi v súlade so školským poriadkom,
    9. oznámiť bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti dieťaťa. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa na súťažiach,
    10. ospravedlniť neprítomnosť dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie, ktorá trvá najviac sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní aj z dôvodu ochorenia,
    11. predložiť potvrdenie od lekára pre deti a dorast pri absencii dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie viac ako 7 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia (bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka),
    12. zákonný zástupca dieťaťa s nepovinným predprimárnym vzdelávaním „Potvrdenie od lekára“ nepredkladá. Potvrdenie od lekára môže byť škole alebo rodičovi zaslané aj e-mailom; pokiaľ lekár nevie potvrdenie zaslať emailom, môže lekár o ňom školu informovať telefonicky,
    13. rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb, o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy),
    14. zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov
      na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy,
    15. riešiť situácie, ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy a poškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti
    16. v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody opakovane nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú splnomocnenie na prevzatie dieťaťa, ak  žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov,
    17. v prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom vzdelávanie ustanovené zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (antidiskriminačný zákon).

Zákonný zástupca dieťaťa, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo práva dieťaťa alebo právom chránené záujmy boli dotknuté v dôsledku nedodržania zásady rovnakého zaobchádzania, môže sa domáhať právnej ochrany na súde podľa osobitného predpisu.

Škola nesmie zákonného zástupcu, dieťa postihovať alebo znevýhodňovať preto, že uplatňuje svoje práva.

Zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný zaobchádzať s pedagogickými zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom.

 

 

IX. časť

Riadenie materskej školy

 

  1. V čase neprítomnosti riaditeľky riadi materskú školu zástupkyňa.
  2. Riaditeľka vytvára podmienky na ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov.
  3. Riaditeľka vytvára podmienky na pravidelnú dochádzku dieťaťa do materskej školy, pričom rozhoduje o
    1. prijatí dieťaťa do materskej školy,
    2. prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt
    3. prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie,
    4. oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie,
    5. povolení individuálneho vzdelávania dieťaťa, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie
    6. pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
    7. predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie
    8. vnútornej organizácii materskej školy, vrátane vytvorenia tried s deťmi rovnakého alebo rozdielneho veku.

 

  1. Ak zákonný zástupca nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa, oznámi riaditeľ materskej školy túto skutočnosť príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt.

 

  1. Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania najmä ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako sedem dní v mesiaci.

 

  1. O počte prijatých a neprijatých detí riaditeľ materskej školy písomne informuje zriaďovateľa. Rozhodnutie o odklade povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca riaditeľovi materskej školy do 15. apríla daného roka.

 

X. časť

Poradné orgány riaditeľa

 

  1. Poradný orgán riaditeľa materskej školy je pedagogická rada a metodické združenie.
  2. Členmi pedagogickej rady sú všetci pedagogickí zamestnanci školy.
  3. Riaditeľ materskej školy môže zriadiť pre učiteľov metodické združenie ako svoj poradný a iniciatívny orgán, ktorý prerokúva pedagogicko-didaktické otázky výchovno-vzdelávacej činnosti pri tvorbe alebo inovácii školského vzdelávacieho programu a rozvíjaní profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov materskej školy
  4. Členmi metodického združenia sú všetci učitelia materskej školy (aj asistent učiteľa).
  5. Vedením metodického združenia poverí riaditeľ odborne zdatného učiteľa. Plán činnosti metodického združenia každoročne schvaľuje riaditeľ školy.

 

 

 

XI. časť

Bezpečnosť a ochrana zdravia

 

  1. Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ.
  2. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe.
  3. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia. Ak to okolnosti vyžadujú (ak sa v triede nachádzajú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, deti hyperaktívne, deti s poruchami správania, zdravotne oslabené ap.) môže riaditeľ prijať do triedy asistenta učiteľa. Pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj prevádzkový zamestnanec.
  4. Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka, zodpovedá
  1. jeden učiteľ materskej školy a podľa potreby aj ďalší zamestnanec materskej školy za najviac
  1. 21 detí triedy pre deti vo veku dva roky až šesť rokov,
  2. 21 detí triedy pre deti vo veku štyri roky až päť rokov alebo
  3. 22 detí triedy pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,
  1. jeden učiteľ materskej školy a ďalší zamestnanec materskej školy za triedu pre deti
  1. vo veku dva roky až tri roky,
  2. vo veku tri roky až štyri roky alebo
  3. so zdravotným znevýhodnením bez ohľadu na ich vek.

 

  1. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ, prípadne zástupca zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou detí vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
  2. Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
    1. na športový výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca
    2. na pobyt detí v prírode, saunovanie je jeden učiteľ na najviac desať detí
    3. na výletoch, exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby na počet detí podľa § 28 ods. 9 školského zákona,
    4. na ďalších aktivitách v súlade so školským vzdelávacím programom je potrebný dozor jeden pedagogický zamestnanec a jedna poverená plnoletá osoba na najviac desať detí.
  3. Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav  nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor - ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
  4. Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť svoje dieťa, staršie ako desať rokov alebo inú osobu.
  5. Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy, najviac na jeden deň, s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický zamestnanec, poverený riaditeľom, organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky zúčastnené dospelé osoby svojim podpisom. Na výlety a exkurzie sa nebudú používať hromadné dopravné prostriedky.

 

  1. Ak učiteľka zistí nedostatok na predmetoch, pomôckach alebo zariadení, ktoré môže ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne alebo to oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi. Ten ho podľa svojich schopností odstráni, prípadne informuje riaditeľa.

 

  1. Povinnosťou každého zamestnanca je pri príchode alebo odchode uzamknúť vnútorné vchodové dvere v čase od 8:15 hod. do 14:45 hod. z dôvodu zamedzenia nepozorovanému odchodu dieťaťa z MŠ.

 

  1. Učiteľka je zodpovedná za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v materskej škole, ochranu psychického zdravia dieťaťa, nepoužíva voči nemu telesné tresty ani neprimerané inhibičné metódy výchovy.

 

  1. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom, príp. taxislužbou. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa.

 

  1. V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Taktiež úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom.

 

  1. Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.

 

Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí

  1. Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.
  2. Evidencia obsahuje:
  • meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
  • deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis ako k úrazu došlo,
  • svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie,
  • počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu,
  • zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa,
  • zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.

Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

  1. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa.

Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľom školy.

  1. Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu.

Ak dieťa chýba menej ako 4 dni (teda 0 až 3 dni), tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz.

Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni (teda 4 dni a viac), považujeme tento úraz za

registrovaný školský úraz.

  1. Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu.

Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka školy. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.

  1. Riaditeľka alebo zástupkyňa školy je povinná do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.
  2. Záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie žiakov.

Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka školy v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

 

  1. Opatrenia v prípade pedikulózy

Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebene, kefy, čiapky, šály, osobná posteľná bielizeň). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku.

Hlásenie ochorenia:

  • rodič, ktorý zistí zavšivenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľovi a riaditeľke materskej školy.
  • Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ.

Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku.

 

Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:

  • U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu – Parasidose, presne podľa návodu výrobcu alebo dezinsekčným sprayom Diffusil H. Šampón je potrebné aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto 2, po sebe idúce, aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz a u všetkých členov kolektívu (triedy aj jednotlivých rodín), t. j. dohodnúť si napr. konkrétny víkend. Ak sa táto kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu. K zaisteniu spoľahlivého účinku (k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať. Na trhu sú k dispozícii aj iné prípravky (napr. Devos – vlasový gél, Jacutin gel, Nemoxan – kondicionér, prípadne podľa aktuálnej ponuky). Ich použitie je však vždy nutné kombinovať s použitím šampónu. Uvedené prípravky sa dajú objednať v lekárni. Sú aj prípravky na lekársky predpis, ktoré predpisuje odborný kožný lekár.
  • Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
  • Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.
  • Matrace, žinenky používané v škole postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3 až 4 dni nepoužívať.
  • Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persteril).
  • Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

 

  1.  Ochrana pred sociálno-patologickými javmi

V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno- patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne s pedagogicko-psychologickou poradňou, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

 

  1. Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:

  1. Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
  2. Viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
  3. V prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru (napr. Nenič svoje múdre telo) a preventívne výukové programy zakomponovať do plánov práce každej triedy.
  4. Poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým ich viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto.
  5. Zabezpečiť v celom areáli školy prísny zákaz fajčenia.
  6. Dbať na to, aby sa do budovy školy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.
  7. Učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach s touto tematikou, prípadne študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia.
  8. V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných (riaditeľku a zástupkyňu), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.
  1. Opatrenia v prípade ochorenia na Covid – 19

 

  • V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje zákonný zástupca príslušného vyučujúceho a riaditeľku školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladné nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.
  • Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest), ako aj inej infekčnej choroby nesmie vstúpiť do priestorov materskej školy.
  • Ak dieťa v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, pedagogický zamestnanec kontaktuje zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú.

 

XII. časť

Triedny učiteľ

 

  1. Riaditeľ školy určí pre každú triedu v materskej škole triedneho učiteľa.
  2. Triedny učiteľ zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej a ďalšej dokumentácie, vrátane dokumentácie o deťoch. Triedny učiteľ zabezpečuje triednu agendu, vytvára podmienky pre dieťa so ŠVVP spolupracuje so zákonným zástupcom dieťaťa, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným poradenským zariadením.
  3. Ak je triedny učiteľ neprítomný dlhšie ako 30 dní, riaditeľ ustanoví na jeho zastupovanie iného pedagogického zamestnanca.

 

 

XIII. časť

Centrálny register

 

  1. Centrálny register je zoznam osobných údajov o deťoch, ktoré sa zúčastňujú na výchovno-vzdelávacom procese v materskej škole, ako aj zoznam osobných údajov o zákonných zástupcoch týchto detí.

 

  1. Centrálny register je informačným systémom verejnej správy, ktorého správcom a prevádzkovateľom je ministerstvo školstva.

 

  1. V centrálnom registri sa vedú tieto osobné údaje:

a) ak ide o dieťa,

  • meno a priezvisko,
  • dátum, miesto, okres a štát narodenia,
  • dátum a miesto úmrtia alebo údaj o vyhlásení za mŕtveho alebo zrušení vyhlásenia za mŕtveho,
  • rodné číslo,
  • pohlavie,
  • národnosť,
  • štátne občianstvo,
  • spôsobilosť na právne úkony,
  • adresa bydliska a druh pobytu,
  • kontakt na účely komunikácie,
  • adresa bydliska, z ktorého dochádza do školy,
  • dátum prijatia, študijný odbor, výchovno-vzdelávací program a forma organizácie výchovy a vzdelávania v škole,
  •  počet vyučovacích hodín, ktoré neabsolvoval bez ospravedlnenia, a to za každý kalendárny mesiac školského roka, ak ide o deti plniace povinné predprimárne vzdelávanie

b) ak ide o zákonného zástupcu dieťaťa,

  • osobné údaje

 

  1. Ministerstvo školstva je oprávnené po zmene osobných údajov v centrálnom registri spracúvať podľa tohto zákona aj osobné údaje vedené v centrálnom registri aj pred touto zmenou.

 

  1.  Osobné údaje spracúvané v centrálnom registri sú rozhodujúce pre potreby materskej školy, zriaďovateľa.

 

  1. Centrálny register je neverejný a ministerstvo školstva spracúva a poskytuje osobné údaje z centrálneho registra v rozsahu potrebnom na plnenie úloh podľa osobitných predpisov na účely zabezpečovania a kontroly financovania výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach, overovania dokladov o vzdelaní a dosiahnutom stupni vzdelania, overovania dokladov o vzdelaní a o získanom stupni vzdelania, štatistických spracovaní údajov vrátane medzinárodných porovnaní a na rozpočtové účely.

 

  1. Údaje v registri detí môžu spracovávať poverení zamestnanci, ktorými sú triedni učitelia, riaditeľka materskej školy.

 

  1. Učitelia sú povinní pri práci s registrom detí dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy o ochrane osobných údajov (zákon č. 428/2002 Z. z.  v znení neskorších predpisov, zákon č. 395/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov).

 

XIV. časť

Dokumentácia materskej školy

 

  1. Pedagogická dokumentácia školy sa vedie v štátnom jazyku.
  2. Pedagogickú dokumentáciu tvoria
    1. triedna kniha a osobný spis dieťaťa (na schválených tlačivách)
    2. Plány výchovno-vzdelávacej práce v jednotlivých triedach - nepovinné
    3. Školský vzdelávací program
    4. Ročný plán školy
    5. Zápisnice z rokovania pedagogických rád a iných porád
    6. Zápisnice z metodických združení - nepovinné
    7. Správy z kontrolnej činnosti štátnej školskej inšpekcie
    8. Ročný plán vnútornej kontroly školy
    9. Prehľad o vnútornom usporiadaní denných činností školy – denný poriadok
    10. Hodnotenie detí – diagnostické záznamy
    11. Hodnotenie zamestnancov školy
    12. Evidencia pracovného času zamestnancov
    13. Evidencia úrazov detí a úrazov zamestnancov
    14. Prehľad o rozsahu vyučovacej činnosti a odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov
    15. Plán ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov
    16. Dokumentácia spojená s organizovaním výletov, exkurzií, výcvikov
    17. Evidencia pošty
    18. Prevádzkový poriadok
    19. Pracovný poriadok zamestnancov
    20. Evidencia inventára
    21. Registratúrny poriadok

 

 

XV. časť

Podmienky nakladania s majetkom

 

  1. Vchody do materskej školy sú zabezpečené bezpečnostnými zámkami a kamerovým systémom. Kľúč od budovy vlastní riaditeľka, zástupkyňa, upratovačka a školníčka - ktorá budovu odomyká a zamyká. Bezpečnostné kódy vlastnia všetci zamestnanci materskej školy. Kľúč od tried a vnútorných vchodových dverí vlastnia všetci zamestnanci. Povinnosťou každého zamestnanca je pri príchode alebo odchode uzamknúť vnútorné vchodové dvere v čase od 8:15 hod. do 14:45 hod.
  2. Kľúč od vchodu do školskej jedálne vlastnia kuchárky, vedúca školskej jedálne.
  3. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien v spálni, herni a v ostatných prislúchajúcich priestoroch. Popoludňajšia zmena pri odchode uzamkne triedu a šatňu a kľúče uloží na určené miesto.
  4. Osobné veci si pracovníci odkladajú na im určené a uzamykateľné miesto.
  5.  Po ukončení prevádzky MŠ upratovačka skontroluje všetky priestory, uzamkne a zabezpečí ochranu budovy zabezpečovacím systémom.

                                                                             

                                                                             

 

 

Prílohy č. :

 

  1. Zadelenie detí a pedagogických zamestnancov do tried, triednictvo
  2. Všeobecne záväzné nariadenie obecného zastupiteľstva v Močenku – o poplatkoch na úhradu nákladov spojených s dochádzkou dieťaťa do materskej školy
  3. Zamestnanci materskej školy
  4. Zamestnanci materskej školy –rozvrhnutie pracovného času pedagogických a prevádzkových zamestnancov, zodpovednosť za škodu
  5. Kritériá hodnotenia pedagogického zamestnanca
  6. Čas prevádzky schválený zriaďovateľom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príloha č. 1                       

ZADELENIE DO TRIED - triednictvo

Školský rok 2022 – 2023

trieda

Vekové zloženie detí

Počet detí v triede

Zadelenie učiteliek do tried

Triedny učiteľ

  1.  

3 – 4 ročné

21

Mgr. Mariana Kolenčíková

Bc. Zuzana Barciová

Mgr. Mariana Kolenčíková

 

  1.  

3 – 4 ročné

22

Bc. Mária Bečková

Martina Kasalová

Bc. Mária Bečková

 

  1.  

3 – 4 ročné

24

 

Renáta Blažová

Lenka Kováčová

Lenka Kováčová

  1.  

4 – 5 ročné

24

Eva Sýkorová

Mgr. Soňa Hippová

Annamária Nagyová

Nikola Lenická - asistent detí so ŠVVP

Eva Sýkorová

 

  1.  

4 – 5 ročné

25

PaedDr. Lucia Tóthová

Mgr. Erika Hippová

PaedDr. Lucia Tóthová

 

  1.  

5 – 6 ročné

25

Ľubomíra Prváková

PhDr. Andrea Benková

PhDr. Andrea Benková

 

SPOLU

141

 

 

 

 

 

Príloha č. 3

Zamestnanci materskej školy

2022 - 2023

 

 

Meno

pedagogického zamestnanca

Pracovné zadelenie

kvalifikovanosť

  1. Mgr. Soňa Hippová

riaditeľka

kvalifikovaná

  1. Mgr. Erika Hippová

zástupkyňa

kvalifikovaná

  1. Eva Sýkorová

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Renáta Blažová

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Bc. Mária Bečková

učiteľka

kvalifikovaná

  1. PaedDr. Lucia Tóthová

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Bc. Zuzana Barciová

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Martina Kasalová

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Lenka Kováčová

učiteľka

kvalifikovaná

  1. PhDr. Andrea Benková

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Ľubomíra Prváková

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Annamária Nagyová

Učiteľka na 50% úväzok

kvalifikovaná

  1. Mgr. Mariana Kolenčíková

učiteľka

kvalifikovaná

  1. Erika Morvayová

pomocný vychovávateľ

-

  1. Miroslava Tichá

pomocný vychovávateľ

-

Meno

prevádzkového zamestnanca

 

 

  1. Alena Tichá

upratovačka, školníčka

 

  1. Eva Sýkorová

upratovačka

 

  1. Ing. Martina Berkešová

Ekonóm, Vedúca ŠJ, zamestnanec PaM

kvalifikovaná

  1. Mária Gregušová

Hlavná kuchárka

kvalifikovaná

  1. Erika Sýkorová

kuchárka

kvalifikovaná

  1. Mariana Vrabcová

pomocná kuchárka

 

  1. Ing. Jaroslav Sýkora

Technik výpočtovej techniky – 20% úv.

kvalifikovaný

 

 

 

 

Rozvrhnutie pracovného času učiteliek a riaditeľky a prevádzkového personálu mš

Školský rok 2022 – 2023

 

Prehľad o rozdelení pracovného času prevádzkových zamestnancov:

 

 

  Kategória zamestnancov

Základný pracovný čas

Obedňajšia prestávka

Poznámka

Upratovačka v MŠ – ranná zmena

06:30 – 14:30

11:00 – 11:30

 

Upratovačka v MŠ – poobedná zmena

08:30 – 16:30

11:00 – 11:30

 

Vedúca zariadenia školského stravovania

07:00 – 15:00

11:30 – 12:00

 

Zamestnanci školskej jedálne

07:00 – 15:00

10:45 – 11:15

 

Pedagogickí zamestnanci

ranná zmena

07:00 – 15:00

poobedňajšia zmena 8.00 – 16.00

11:15 – 11:45

11:45 – 12:15

12:15 – 12:45*)

 

 

*) zamestnanci majú stanovenú prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút podľa čl. 15 ods. 3 pracovného poriadku a v zmysle § 91 ods. 1 Zákonníka práce. Prestávka na odpočinok a jedenie sa neposkytuje na začiatku a na konci zmeny.

 

 

 

 

Pracovný čas pedagogických zamestnancov - priama výchovno-vzdelávacia činnosť

Pracovný čas  - priama práca s deťmi – 5,5 hod.

  •  obed – 0,5 hod.
  • Spolu – 6 hod./denne   30 hod./týždenne

 

 

 

 

 

Rozvrhnutie pracovného času učiteliek – prevádzka MŠ

od 6:30 do 16:30 hod.

 

Ranná zmena

Spolu 27,5 hod./30h/

Popoludňajšia zmena

Spolu 27,5 hod./30/

Pondelok

7:00 – 12:30/13:00/

5,5  hod./+0,5 hod./

10:00 -  16:00

  5,5  hod./+0,5 hod./

 Utorok

7:00 – 12:30/13:00/

5,5  hod./+0,5 hod./

10:00 -  16:00

  5,5  hod./+0,5 hod./

Streda

7:00 – 12:30/13:00/

5,5  hod./+0,5 hod./

10:00 -  16:00

  5,5  hod./+0,5 hod./

Štvrtok

7:00 – 12:30/13:00/

5,5  hod./+0,5 hod./

10:00 -  16:00

  5,5  hod./+0,5 hod./

Piatok

7:00 – 12:30/13:00/

5,5  hod./+0,5 hod./

10:00 -  16:00

  5,5  hod./+0,5 hod./

Služba

Ranná zmena –

1 učiteľka

Spolu 25 hod.

/27,5 hod./

Popoludňajšia zmena –

1 učiteľka

Spolu 30 hod.

/32,5/

Pondelok

6:30 – 11:30/12:00/

5,0 hod./+0,5 hod./

10:00 – 16:30

6,00 hod./+0,5hod./

 Utorok

6:30 – 11:30/12:00/

5,0 hod./+0,5 hod./

10:00 – 16:30

6,00 hod./+0,5hod./

Streda

6:30 – 11:30/12:00/

5,0 hod./+0,5 hod./

10:00 – 16:30

6,00 hod./+0,5hod./

Štvrtok

6:30 – 11:30/12:00/

5,0 hod./+0,5 hod./

10:00 – 16:30

6,00 hod./+0,5hod./

Piatok

6:30 – 11:30/12:00/

5,0 hod./+0,5 hod./

10:00 – 16:30

6,00 hod./+0,5hod./

 

Vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou, špecializovanými činnosťami, činnosťami vedúceho pedagogického zamestnanca a profesijným rozvojom sa povoľuje aj mimo pracoviska. za podmienok upravených v pracovnom poriadku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozvrh pracovného času riaditeľky

/14 hod. pracovný úväzok/

 

 

Ranná zmena

 

20 hod.

 

Popoludňajšia zmena

 

8 hod.

P

7:00 – 11:00

4

14:00 – 16:00

2

U

7:00 – 11:00

4

14:00 – 16:00

2

S

7:00 – 11:00

4

14:00 – 16:00

2

Š

7:00 – 11:00

4

Úradný deň

0

P

7:00 – 11:00

4

14:00 – 16:00

2

 

Počas popoludňajšej zmeny riaditeľky vypomáha a nahrádza priamu prácu s deťmi v 4. triede učiteľka na 50 % úväzok

 

 

 

Rozvrh pracovného času učiteľky

/50% pracovný úväzok/

 

 

 

Ranná zmena

 

10 hod.

 

Popoludňajšia zmena

 

30 hod.

P

10:00 – 12:00

2

10:00 – 16:00

6

U

10:00 – 12:00

2

10:00 – 16:00

6

S

10:00 – 12:00

2

10:00 – 16:00

6

Š

10:00 – 12:00

2

10:00 – 16:00

6

P

10:00 – 12:00

2

10:00 – 16:00

6

 

 

 

 

Príloha č. 5

MATERSKÁ ŠKOLA

Vinohradská 1595/3, 951 31 Močenok

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Hodnotiaci    hárok    pedagogického/odborného    zamestnanca

v súlade s § 70 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch 

(čl. 26a ods.3 Pracovného poriadku)

Hodnotený:                                       

Titul, meno, priezvisko:      ________________________________     Dátum narodenia: ______________               

Kategória /podkategória: ______________________________________________________________    

Kariérový stupeň:  ___________________________________________________________________

Hodnotené obdobie:             od:  _________________________  do: ____________________________

Hodnoty:

1. mimoriadne dobré - aktívne, iniciatívne, samostatné, zodpovedné, včasné a spoľahlivé plnenie úloh

2. veľmi dobré - drobné výhrady s porovnaním hodnotenia 1

3. štandardné - priemerné plnenie obsahu kritéria, kolísavé výkony v závislosti od vonkajších vplyvov alebo vnútornej motivácie

4. čiastočne vyhovujúce - dostačujúce plnenie iba základných povinností nevyhnutných na splnenie obsahu kritéria, potreba pravidelnej kontroly pre splnenie cieľa obsiahnutého v kritériách

5. nevyhovujúce - nedostatočné plnenie obsahu kritéria

 

Hodnotené kritériá

  1. Výsledky pracovnej činnosti
  • motivácia detí k učeniu
  • vytváranie podmienok na dosahovanie primeraných výchovno-vzdelávacích výsledkov
  • rozvíjanie kľúčových kompetencií u detí, napr. vyššej úrovne poznávania, logického myslenia, kritického myslenia, analytického myslenia a tvorivosti
  • rozvíjanie personálnych zručností detí, napr. samostatnosť, zodpovednosť, sebahodnotenie, sebaúcta
  • rozvíjanie sociálnych zručností detí, napr. spolupráca, empatia, komunikácia a spravodlivosť
  • prínos pre zamestnávateľa – propagácia a prezentácia zamestnávateľa na verejnosti, spolupráca s rodičmi, inými organizáciami
  • organizovanie mimoškolských aktivít

Hodnotenie:   ___________

  1. Kvalita vykonávania pracovnej činnosti
  • rešpektovanie daností a potenciálu dieťaťa, rozvíjanie silných stránok detskej osobnosti
  • individuálny prístup k deťom s rešpektovaním ich schopností a možností, nadania a zdravotného stavu
  • práca v súlade s platnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a rezortnými predpismi
  • dodržiavanie a využívanie pracovného času
  • účelnosť a efektívnosť pracovnej činnosti
  • plnenie pracovných povinností súvisiacich s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve
  • dodržiavanie základných povinností zamestnanca stanovených právnymi predpismi
  • správne vedenie pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie

        Hodnotenie:   _____________

 

  1. Náročnosť výkonu pracovnej činnosti
  • využívanie IKT v profesijnom rozvoji a pri výkone práce
  • spolupráca na tvorbe školských vzdelávacích programov
  • zapájanie sa do prípravy a realizácie rozvojových projektov školy
  • vykonávanie špecializovaných funkcií
  • iniciovanie a podieľanie sa na zavádzaní zmien alebo inovácií do výchovno-vzdelávacieho procesu
  • zvládanie riešenia konfliktov a záťažových situácií

Hodnotenie:  _____________

  1. Miera osvojenia si a využívanie profesijných kompetencií
  • rozpoznanie individuálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí
  • stanovenie edukačných cieľov orientovaných na dieťa vo vzťahu k príslušnému obsahu vzdelávania
  • tvorba učebných materiálov a pomôcok
  • účasť na vzdelávaní, rozširovanie profesijných kompetencií
  • uplatňovanie nových získaných vedomostí a zručností pri výkone svojej činnosti
  • zvyšovanie svojho právneho vedomia

  Hodnotenie: ____________

Záver hodnotenia:

 

 

 

Hodnotiteľ:     

Titul, meno, priezvisko:          

Kategória /podkategória:  

Kariérový stupeň: 

Dátum:                                                                    Podpis: ___________________________________

 

 

Hodnotený zamestnanec/vyjadrenie:

 

 

 

 

Dátum:                                                                  Podpis/Prevzal: _____________________________

 

MATERSKÁ ŠKOLA

Vinohradská 1595/3, 951 31 Močenok

 

 

Spis. č. ......                                                                                              Močenok ................

 

 

 

Písomný záznam

o hodnotení pedagogického zamestnanca

 

V súlade s § 52 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov a pracovným poriadkom školy vo veci hodnotenia Vám meno a priezvisko hodnotiteľa, funkcia hodnotiteľa, týmto oznamujem

výsledok hodnotenia  za obdobie od 01. 09.2022 do 31. 08. 2023

 

Pedagogický zamestnanec meno, priezvisko zamestnanca,

narodený.... ,

kategória pedagogický zamestnanec .............................,

zaradený do kariérovej pozície ...........................

u zamestnávateľa  Materská škola, Vinohradská ul. 1595/3, 951 31 Močenok na základe celkového výsledku hodnotenia

 

dosahuje uvedie sa slovné hodnotenie v celkovom výsledku hodnotenia

výsledky pri vykonávaní pracovnej činnosti zo stupnice hodnotenia nevyhovujúce, čiastočne vyhovujúce, štandardné, veľmi dobré alebo mimoriadne dobré výsledky.

           

                                                                                                      

                                                                                      podpis

             

                                                                                     Mgr. Soňa Hippová

                                                                                                                          riaditeľka

                                                                                           

 

Rozdeľovník:

1x   zamestnanec   -                   prevzal dňa   ......................     podpis  .......................

1x   osobný spis hodnoteného zamestnanca

1x   hodnotiteľ

 

Oboznámenie s vnútorným predpisom v zmysle § 47 ods. 2 Zákonníka práce

Písomná evidencia o oboznámení zamestnancov so Školským poriadkom platným od 01/09/2022

Meno zamestnanca

dátum

Podpis zamestnanca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meno zamestnanca

dátum

Podpis zamestnanca